Hammaste ja suu tervis on väga oluline, sest sellest sõltub üleüldine inimese heaolu ning tervislik seisund. Oma suu tervise hoidmiseks on võimalik teha regulaarselt hammaste soodapesu.

Mida see protseduur endast kujutab, miks on see nii oluline ning mille poolest erineb hammaste valgendamisest? Loe sellest kõigest allpool!

Mis on hammaste soodapesu?

Hammaste soodapesu on võrdlemisi uuenduslik hammaste professionaalse puhastuse meetod, mida tehakse hambakliiniku tingimustes AIRFLOW® tehnoloogia abil. Protseduuri teeb hambaarst või suuhügienist.

  • Soodapesu käigus eemaldatakse hammaste pinnalt vee, õhu ja spetsiaalse pulbri survestatud joa abil hambakatt ja pigment, mis on sinna söömise ja joomise (punane vein, tume šokolaad, must tee, kohv jms) käigus tekkinud.
  • Peale selle soodapesu poleerib hambaid.
  • AIRFLOW tehnoloogia võimaldab puhastada lisaks hammaste pinnale ka kuni 4 mm sügavused igemetaskud.
  • Protseduur ei kahjusta hambapinda ega igemeid. Kuna poleerimispulbri osakesed on väga peened, ei mõju nad abrasiivselt hammaste emailile (ei tekita kriime ja pinnakahjustusi).

 

  • Juhul kui patsiendil on hambakivi, siis tehakse Periodent hambakliinikus koos soodapesuga samal visiidil kindlasti ka hambakivi eemaldamine ultraheli aparaadi abil. Hambakivi, mis on kõvastunud hambakatu ja mikroobide elutegevuse jääkide segu, loob soodsad tingimused mikroobide paljunemiseks. Seepärast on väga oluline hambakivi eemaldada, mis koos soodapesuga tagab absoluutselt puhta suu ja loob mikroobide pesitsemiseks ja paljunemiseks ebasoodsad tingimused.
  • Protseduur ei ole valulik, kuid vahel võib tekkida kerge ebamugavustunne ehk hammaste tundlikkus, mis on tingitud tugeva õhu, vee ja pulbri survejoa mõjust.
  • Et soodapulber riietele ei satuks, kaetakse riided protseduuri ajaks kinni.
  • Üldjuhul võtab protseduur aega kuni üks tund.

Kas hammaste soodapesu ja pärlipesu on üks ja sama?

Soodapesu ja pärlipesu on ühe ja sama protseduuri kaks rahvakeelset nimetust. Protseduuri olemus on ikka sama – hammaste puhastamine, mida tehakse AIRFLOW õhksurvepoleerimise seadmega. Erinevus seisneb vaid selles, et kasutatakse erisuguse koostisega pulbreid. Kõige levinum ja paremini toimiva pulbri toimeaine on spetsiaalselt töödeldud sodium bicarbonate ning just sooda baasil tehtud pulbri tõttu nimetatakse seda protseduuri rahvakeeles hammaste soodapesuks.

Hammaste pärlipesu on tegelikult sama protseduuri teine nimetus, mis ei viita otseselt, et protseduuril kasutatakse soodat. Pärlipesus võib kasutada erinevaid poleerimispulbreid, nt võib toimeaine põhineda kaltsiumil.

Iga patsiendi puhul teeb hambaarst või suuhügienist enne protseduuri algust individuaalse poleerimispulbri valiku. Näiteks, kui patsiendil on mõned hambad esteetiliselt restaureeritud, siis ei ole mõne pulbri kasutamine soovitatav nende abrasiivse mõju pärast, mis avaldub just restaureerimismaterjalidele.

Hammaste soodapesu / pärlipesu tulemused

Kasutades tehnoloogiat AIRFLOW hammaste puhastus annab nii tervendavat kui ka esteetilist efekti.

Vahetud tulemused:

  • Hambad on puhtad, siledad ja säravad (hambakatt eemaldatud).
  • Kui hammastel oli pigment, saab see protseduuri käigus eemaldatud. Seetõttu võivad hambad muutuda valgemaks ehk taastub nende loomulik toon.
  • Igemetaskud ja raskesti ligipääsetavad kohad (nt ka breketite ümber) on katust ja mikroobidest puhastatud.
  • Laminaatide, kroonide ja implantaatide puhul eemaldub hambakatt laminaadi/krooni ja hamba ühenduskohalt või implantaadi ning igeme liitumiskohast. Tänu sellele väheneb mikrolekke risk (see tähendab, et laminaat või kroon ei ole enam oma hambaga tihedalt koos ja tekib mikroskoopiline ava, kuhu satuvad bakterid). Implantaatide puhul väheneb risk, et tekib põletikuline protsess implantaadi kaela ümber.

Pikaajalised tulemused ja mõju suutervisele:

  • Kuna hammaste pind saab absoluutselt puhtaks, võimaldab see hambaarstil tuvastada algstaadiumis kaariest. Kaariese arenemise alguses on see vaid laik hambaemailil, mis on hambakatu ja pigmendi tõttu raskesti märgatav.
  • Ennetab hambakivi tekkimist, seega ka igemehaiguste (gingiviit, parodontiit) teket ning juhul, kui need haigused on juba olemas, siis peatab nende arengu. Loe kindlasti parodontiidi kohta, tegemist on tõsise probleemiga, mida kiputakse sageli alahindama. Meie parodontoloog Tatjana Kašunina kirjutas samal teemal ka ajalehes Postimees.
  • Juhul, kui inimesel oli halb hingeõhk, mis oli tingitud hammastel ja nende vahel pesitsevatest mikroobidest, siis soodapesu protseduuri tulemusena hingeõhk paraneb ning suust kaob paha maitse.
  • Üldiselt mõjub protseduur suuõõnele tervendavalt.

Mida oodata pärast AIRFLOW soodapesu?

  • Pärast hammaste soodapesu tuleks 2–3 tundi vältida suitsetamist, värvipigmente sisaldavate toitude ja jookide tarbimist, kuna hambaid kattev ja kaitsev süljekiht taastub pärast protseduuri ca 2–3 tunni jooksul.
  • Igemete veritsemine selle aja jooksul on tavapärane.
  • Igemete tundlikkus võib kesta paar päeva.
  • Soodapesu mõjub hammaste värvile ja tervisele hästi umbes pool aastat. Protseduuri mõju aitab pikendada hea igapäevane suuhügieen.

Kuidas erineb hammaste soodapesu valgendamisest?

Hammaste soodapesu ja pärlipesu on võimalused hammaste nii välimuse ja kui ka tervise parandamiseks. Hammaste valgendamist tehakse juhul, kui on soov korrigeerida märgatavalt vaid hammaste välimust. NB! Ainuüksi valgendamine ei paranda suu tervist.

Hambaid saab valgendada nii kodustes tingimustes kui ka hambakliinikus. Hammaste valgendamise protseduuril kantakse hammastele valgendav geel (pleegiti), mis tekitab keemilise reaktsiooni tulemusena valgendava efekti. Geel sisaldab kas vesinikperoksiidi või -karbamiidi, mille tõttu on tarvilik igemete kaitsmine. Protseduuri ajal ja pärast seda võib esineda hammaste tundlikkust. Tuleb meeles pidada, et valgendamisel on ka vastunäidustusi. Loe täpsemalt hammaste valgendamise meetoditest.

Hammaste valgendamisega võib saavutada märkimisväärse ja kiire valgendamisefekti, mis kestab üldjuhul üks kuni kolm aastat.

Seejuures on oluline märkida, et soodapesu ei ole hammaste valgendamine (sellel protseduuril ei kasutata pleegitit), vaid see on hammaste sügavpuhastus. Soodapesu taastab hammaste loomuliku värvi ehk pigmendiga hammaste puhul on võimalik kerge valgendav efekt.

Hammaste soodapesu vs valgendamine – kumb valida?

Hammaste soodapesu ehk pärlipesu:

  • puhastab hambad ja igemetaskud katust ja kivist,
  • hambad võivad muutuda tooni võrra valgemaks (taastub oma loomulik hambatoon),
  • on soovitatav teha kaks korda aastas.

Hammaste valgendamine:

  • valgendab hambaid märgatavalt (tulemus on heledam kui oma loomulik toon),
  • annab tulemuse 1–3 aastaks,
  • nõuab terveid hambaid ja igemeid.

Enamasti kasutatakse mõlemaid meetodeid koos: algul on vajalik hammaste sügavpuhastus ehk soodapesu koos hambakivi eemaldamisega, mis valmistab hambad ette valgendamiseks. Kui aga on soov lihtsalt hambaid põhjalikult puhastada, võib kasutada ainult esimest meetodit.

Mis on hammaste soodapesu hind?

Nagu on eelnevalt öeldud, soodapesu tehakse koos hambakivi eemaldamisega. Kogu protseduur kestab umbes üks tund ja Periodent Hambakliinikus maksab see 125 eurot.

Kokkuvõte

AIRFLOW soodapesu on hea ja lihtne viis suutervise korras hoidmiseks ja ka hammaste välimuse parendamiseks. Kui soovid oluliselt vähendada igemehaiguste (sh parodontiidi) tekkimise riski, tee soodapesu regulaarselt kord pooles aastas.

Kui soovid suuhügienisti konsultatsiooni, võta meiega ühendust!

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!