Selles artiklis anname ülevaate hammaste valgendamisest ZOOM-lambi abil. Kirjeldame, kuidas valgendamine toimub, milliseid tulemusi võib oodata, millised on vastunäidustused. Alljärgnev informatsioon aitab sul otsustada, kas hammaste valgendamine ZOOM-lambiga (ehk fotovalgendamine) sobib sulle.
Kliki allpool lingile, kui soovid konkreetsest alamteemast lugeda:
- Kuidas hammaste valgendamine toimub?
- Hammaste fotovalgendamine ZOOM-lambi abil
- Millised on ZOOM valgendamise tulemused?
- Hammaste fotovalgenduse eelised ja puudused
- Millal on hambavalgendus vastunäidustatud?
Selles artiklis kirjeldame lähemalt, kuidas toimub hammaste valgendamine hambaravikliinikus. Kui aga soovid oma hambad valgeks saada kodustes tingimustes, siis loe blogi: hammaste valgendamine kodus.
Hammaste valgendamine – kellele ja miks?
Hammaste valgendamine iluprotseduurina on pakkunud inimestele huvi juba sajandeid, sest valget ja tervet naeratust on peetud pikka aega ka üheks iluideaaliks.
Igal inimesel on oma loomulik hambatoon, mis võib olla ka kollakas või hallikas. Lumivalge hambatoon on haruldus, mida paljudel inimestel pole võimalik saavutada isegi väga hoolika puhastamise ja õige toitumise korral. Sageli mõjutab hammaste värvust ka elustiil, nt liigne kohvi tarbimine või suitsetamine.
Neile, kes ihkavad siiski valget naeratust, on tänapäeval olemas väga hea võimalus – hambavalgendus. Hammaste valgendamist saab teha nii kodustes tingimustes kui ka teenusena hambakliinikus. Kirjeldame lähemalt erinevaid variante, kuidas hambad valgeks saada.
Kuidas hammaste valgendamine toimub?
Selleks, et hammaste valgendamine üldse teoks saaks, on tarvis valgendavat ainet (agenti), mis loob valgendava tulemuse keemilise reaktsiooni kaudu. Kliinikutes tehtava protseduuri puhul kasutatakse ka reaktsiooni kiirendajat, tänu millele tulemus on märkimisväärne ja kohene.
1) Valgendav aine
Võib kasutada üht järgmistest ainetest (tavaliselt hammastele kantava geeli kujul):
- Vesinikperoksiid (tõhusam, kuid võib tekitada tundlikkust). Tavaliselt kasutatakse kliinikus tehtavatel protseduuridel, kuid lahjemaid variante võib kasutada ka kodus.
- Vesinikkarbamiid (vähem tõhus, kuid üldjuhul ei tekita tundlikkust). Kasutatakse rohkem kodus, nt öise valgendamise puhul, mis tähendab, et geel võib olla hammastel pikema perioodi jooksul.
NB! Valgendav aine mõjub vaid oma naturaalsetele hammastele. Täidised ja kroonid värvitooni ei muuda.
2) Reaktsiooni kiirendaja
Selleks et geel aktiveeruks ja keemiline reaktsioon toimuks kiiremini, on vaja aktivaatorit. Selleks võivad olla:
- ZOOM-lambi valgus (hammaste fotovalgendus)
- Laserkiirgus (hammaste laservalgendamine)
Hammaste fotovalgendus
Kliinikus tehtavatel protseduuridel kasutatakse vesinikperoksiidi ja keemilise reaktsiooni kiirendajaks kas laserikiirgust (laservalgendamine) või viimasel ajal üha enam ZOOM-lambi valgust (nn hammaste fotovalgendamine või valgusvalgendamine).
Periodent hambakliinikus pakume hammaste fotovalgendamist ZOOM-lambi abil, mis on üks kõige efektiivsematest ja kaasaegsematest valgendamise meetoditest. Seda vahel nimetatakse ekslikult laservalgendamiseks. Tegelikult kasutatakse protseduuril spetsiaalse LED lambi valgust, mis kiirendab valgendava geeli toimet. Periodent hambakliinikus kasutatakse selleks uuenduslikku Philips Zoom WhiteSpeed tehnoloogiat. Protseduur garanteerib üldjuhul kuni kaheksa tooni võrra valgema naeratuse.
Enne protseduuri on tungivalt soovituslik teha hammaste professionaalne puhastus, mis hõlmab soodapesu ja hambakivi eemaldamist.
- Kui pigment ja hambakivi on ulatuslik, siis arst soovitab puhastuse teha eraldi visiidil, kuna pärast seda võib esineda veritsust. Valgendamise protseduuri võib planeerida juba järgmiseks päevaks.
- Kui suu seisukord on hea, siis võib soodapritsiga puhastuse ja kivieemalduse teha vahetult enne valgendamist (ehk samal visiidil).
Kuidas hammaste fotovalgendamise protseduur välja näeb?
Suu peab protseduuri läbiviimiseks olema hoolikalt ette valmistatud, kuna kasutatakse valgendava aine (tavaliselt vesinikperoksiidi) kõrget sisaldust.
- Kõigepealt puhastatakse hambad spetsiaalse pastaga, et eemaldada kogu katt.
- Igemed kaetakse kaitsegeeliga ja hambad isoleeritakse ülejäänud suust, et vältida igemekahjustusi.
- Seejärel kantakse hammastele valgendusgeel, mille aktiveerivad ZOOM-lambi valguskiired. LED-valgus kiirendab valgendusgeeli keemilise reaktsiooni.
- Protseduuri jooksul tehakse kolm või neli 15-minutilist valgendus-sessiooni, mille vahel on väikesed pausid.
- Pärast protseduuri annab arst juhised võimaliku ajutise ebamugavuse leevendamiseks ning tulemuste säilitamiseks.
- Hammaste ZOOM valgendamise visiit kestab 1,5–2 tundi.
Kas ZOOM valgendus on ohutu ka tundlikele hammastele?
Tänu reguleeritavale LED-lambile ja igemekaitsegeelile on protseduur ja selle järgnev periood pea täielikult valutu. ZOOM valgendamine on ohutu, see ei kahjusta igemeid, limaskesta ega hambaemaili.
Uuringute põhjal ei esine 99% patsientidest hammaste tundlikkust või esineb väga vähesel määral. Isegi kui seda harva juhtub, siis võib arst lisada protseduuri ajal tundlikkusevastast geeli, mis parandab olukorda kohe. Vajadusel antakse seda geeli ka patsiendile koju kaasa.
Peale selle saab valgendusgeelile lisada ka hambaid tugevdavat fluoriidi, seega on ühel protseduuril kaks tulemust: valgendamine ja emaili tugevdamine.
Millised on ZOOM valgendamise tulemused?
Hambad on 4–8 tooni võrra valgemad, kuid igaühe tulemus on individuaalne. Hambad saavad valgeks kohe, kuid lõpptulemust on näha ca 1-2 päeva pärast.
Kuidas säilitada hammaste valge toon pikema aja jooksul?
Püsivama efekti saamiseks tuleb pärast protseduuri vähemalt kaks nädalat:
- vältida kohvi, teed, punast veini ja kõiki toite-jooke, mis sisaldavad värvaineid;
- mitte suitsetada;
- kasutada valgendavat hambapastat.
Kui hambad on valgeks saanud, tasub mõelda oma harjumuste muutmise peale ka pikemas perspektiivis. Nt kestab tulemus kordades kauem, kui juua kohvi, teed ja mahla kõrrega, et vältida kokkupuudet esihammastega. Lisaks soovitame pärast nt punase veini joomist juua klaas puhast vett või närida valgendavat nätsu.
Hammaste fotovalgenduse eelised ja puudused:
- Märkimisväärne ja kauapüsiv tulemus kohe.
- Protseduur toimub arsti kontrolli all – hammaste tundlikkuse esinemisel võetakse kohe ette vajalikud meetmed ning ka enne valgendamist saab suu üle vaadatud ja ettevalmistatud (kui augud, siis parandatakse; kui katt, pigment või kivi – siis eemaldatakse).
- Ühekordne valgendamine võtab visiidil aega kuni 2 tundi.
- Tulemus kestab 1,5–3 aastat ja sõltub patsiendi elustiilist (nt toiduvalikust, suitsetamisest).
- Aeg, mil peab vältima toiduvärve ja suitsetamist, kestab kaks nädalat pärast protseduuri. Võrreldes koduste valgendusmeetoditega kestab see periood lühemat aega.
- Protseduur on kodustest alternatiividest kallim.
Kliiniku ja koduste valgendusmeetodite kombinatsioon
Mõnikord, kui hambapigment on väga ulatuslik ja sügav, on ühest valgendusprotseduurist vähe ja arst võib soovitada nt järgmist kombinatsiooni: algul tehakse hammaste ZOOM valgendus kliinikus ja pärast seda jätkab inimene hammaste valgendamist kodus, näiteks individuaalse kape ja geeliga. Niimoodi saavutatakse kõige optimaalsem valgendusefekt.
Millal on hambavalgendus vastunäidustatud?
- vesinikperoksiidi või vesinikkarbamiidi allergia puhul
- raseduse ja rinnaga toitmise ajal
- ortodontilise ravi ajal
- hammaste tundlikkuse puhul
- ulatusliku kaariese puhul
- hambaemaili pragude ja paljastunud hambajuurte puhul
- parodontiidi ja suu limaskesta põletiku puhul
- lapse- ja noorukieas
- hambavalgendus ei ole soovitatav, kui esineb plomme või kroone esihammaste piirkonnas, kuna neile valgendav aine ei mõju ning tulemuseks võib olla ebaühtlane värv.
Enne valgendamist pea nõu asjatundjatega!
Soovitame tulla enne valgendamist (isegi kui teed seda kodustes tingimustes) hambakliinikusse konsultatsioonile, mille käigus pakub hambaarst üksikasjalikku infot hammaste valgendamise kohta ning kontrollib patsiendi hammaste ja igemete tervist. Vajadusel soovitab arst enne valgendusprotseduuri soodapesu koos hambakivi eemaldamisega.
Kasuta hammaste valgendamise teenust kliinikus, kui:
- soovid kohe märgatavat hammaste valgenemist;
- ihkad pikaajalist tulemust;
- soovid turvalist ja efektiivset hambavalgendust.
Kasuta koduseid võimalusi, et saavutada hammaste valgendus, kui:
- soovid ennetada hammaste värvimuutust;
- soovid säilitada saavutatud värvust (nt pärast hammaste valgus- või laservalgendust);
- tahaksid pigem järkjärgulist ja vähemärgatavat valgendamist.
Hammaste valgendamine kodustes tingimustes on kindlasti protseduur, millel on omad riskid. Hambakliinik on parim paik, kus hamba valgendamine ja kõik sellega kaasnev on professionaalide valvsa kontrolli all. Mõistagi kasutatakse selleks parimat tehnoloogiat.